Yksityisnäytösten ohjelmisto


Ohjelmistossa nyt


Ohjelmistossa nyt


Ensi-ilta 12.7.


Ensi-ilta 4.10.

Yksityistilaisuudessa voit katsoa (melkein) minkä tahansa uuden leffan, kunhan vain sen Suomen ensi-ilta on takanapäin. Jossain tapauksissa myös ennakkonäytökset ovat mahdollisia. Monet ovat tykänneet katsoa ensi-illan sijaan jonkun vanhan klassikon – sekin passaa. Seuraavassa nykyinen ja tuleva ohjelmisto (muutokset ja lisäykset mahdollisia), koko perheen elokuvat ja valikoima klassikoita.

Kaikki ulkomaiset elokuvat on lähtökohtaisesti tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi, ja kotimaisista elokuvista esitetään mahdollisuuksien mukaan aina englanniksi tekstitetty versio.

Ota ja valitse!

Jo ensi-iltansa saaneita suosikkeja:
AFTERSUN (Charlotte Wells, 2022, K7, 1 h 42 min)
ARGYLLE (Matthew Vaughn, 2024, 2 h 19 min, K12)
ASTEROID CITY (Wes Anderson, 2023, 1 h 45 min, K7)
BACK TO BLACK (Sam Taylor-Johnson, 2024, 2 h 2 min, K16)
BARBIE (Greta Gerwig, 2023, 1 h 54 min, K7)
CHALLENGERS (Luca Guadagnino, 2024, K12, 2 h 11 min)
CIVIL WAR (Alex Garland, 2024, 2 h 12 min, K16)
DREAM SCENARIO (Kristoffer Borgli, 2023, 1 h 40 min, K16)
DYYNI: OSA II (Denis Villeneuve, 2024, 2 h 46 min, K12)
KUOLLEET LEHDET (Aki Kaurismäki, 2023, 1 h 21 min, K7, tekstitetty englanniksi)
MYRSKYLUODON MAIJA (Tiina Lymi, 2024, K12, 2 h 43 min, tekstitetty englanniksi)
ONE LIFE (James Hawes, 2023, 1 h 42 min, K12)
OPPENHEIMER (Christopher Nolan, 2023, 3 h, K12)
PALIMPSESTI – OHITA INTRO (Hanna Västinsalo, 2022, 1 h 49 min, K12, tekstitetty englanniksi)
PIEMONTEN TRYFFELINMETSÄSTÄJÄT (Michael Dweck, Gregory Kershaw, 2020, 1 h 24 min, S)
PELURI – KUOLEMA ON ELÄVIEN ONGELMA (Teemu Nikki, 2023, 1 h 38 min, K16, tekstitetty englanniksi)
PERFECT DAYS (Wim Wenders, 2023, S, 2 h 4 min)
POIKA JA HAIKARA (Hayao Miyazaki, 2023, 2 h 4 min, K12)
POOR THINGS (Yorgos Lanthimos, 2023, K16, 2 h 22 min)
PRISCILLA (Sofia Coppola, 2024, 1 h 53 min, K12)
SEE HOW THEY RUN (Tom George, 2022, 1 h 38 min, K12)
SISU (Jalmari Helander, 2022, K16, 1 h 32 min, tekstitetty englanniksi)
SUZUME (Makoto Shinkai, 2022, K12, 2 h 2 min)
TALK TO ME (Danny Philippou, Michael Philippou, 2022, K16, 1 h 34 min)
THE BANSHEES OF INISHERIN (Martin McDonagh, 2022, 1 h 54 min, K16)
THE FALL GUY (David Leitch, 2024, K12, 2 h 6 min)
THE HOLDOVERS (Alexander Payne, 2023, 2 h 13 min, K12)
THE MENU (Mark Mylod, 2022, 1 h 49 min, K16)
TIE SYDÄMEEN (Anh Hung Tran, 2024, 2 h 12 min, K7)
VENETSIAN AAVEET (Kenneth Branagh, 2023, 1 h 44 min, K12)

Toukokuun ensi-iltoja:
WICKED LITTLE LETTERS (Thea Sharrock, 2023, 1 h 41 min, K12) – 3.5.
HAMMASJKÖLD (Per Fly, 2023, 1 h 54 min, K16) – 17.5.
FURIOSA: A MAD MAX SAGA (George Miller, 2024, 2 h 28 min, K16) – 24.5.
HIT MAN (Richard Linklater, 2024, 1 h 55 min, K12) – 31.5.
LOVE LIES BLEEDING (Rose Glass, 2024, 1 h 44 min, K16, ei teksitystä) – 31.5.

Kesäkuun ensi-iltoja:
THE WATCHERS (Ishana Night Shyamalan, 2024, 1 h 42 min, K16) – 14.6.
THE SWEET EAST (Sean Price Williams, 2023, 1 h 44 min, K16) – 14.6.
ANSELM (3D, Wim Wenders, 2023, 1 h 33 min) – 28.6.

Heinäkuun ensi-iltoja:
HILJAINEN PAIKKA: PÄIVÄ YKSI (Michael Sarnoski, 2024) – 5.7.
KINDS OF KINDNESS (Yorgos Lanthimos, 2024, 2 h 44 min, K16) – 5.7.
FLY ME TO THE MOON (Greg Berlanti, 2024) – 12.7.
THE BIKERIDERS (Jeff Nichols, 2024, 1h 56 min, K16) – 12.7.
TWISTERS (Lee Isaac Chung, 2024) – 19.7.
DEADPOOL & WOLVERINE (Shawn Levy, 2024) – 24.7.
ROBOT DREAMS (Pablo Berger, 2023, K7, 1 h 44 min) – 26.7.

Elokuun ensi-iltoja:
ROSALIE (Stéphanie di Giusto, 2023, 1 h 55 min) – 2.8.
IT ENDS WITH US (Justin Baldoni, 2024) – 7.8.
BORDERLANDS (Eli Roth, 2024, 1 h 40 min, K12) – 9.8.
THE TRAP (M. Night Shyamalan, 2024) – 9.8.
KIVUN JA ILON TYÖ (Karoliina Gröndahl, 2023) – 23.8.
ALIEN: ROMULUS (Fede Alvarez, 2024) – 14.8.
BLINK TWICE (Zoë Kravitz, 2024) – 23.8.
ELÄMÄ ON JUHLA (Robert Guédiguian, 2023, 1 h 47 min) – 23.8.
THE CROW (Rupert Sanders, 2024) – 23.8.
THE PEASANTS – TALONPOIKIA (DK Welchman, Hugh Welchman, 2023, 1 h 54 min, K16) – 30.8.

Syyskuun ensi-iltoja:
MIELENSÄPAHOITTAJAN RAKKAUSTARINA (Mika Kaurismäki, 2024, 1 h 38 min, S) – 6.9. (yritysmyyntinäytökset mahdollisia 15.8. alkaen)
BEETLEJUICE BEETLEJUICE (Tim Burton, 2024) – 6.9.
WOLFS (Jon Watts, 2024) – 20.9.
LEE (Ellen Kuras, 203) – 20.9.
PERHOSET (Jenni Toivoniemi, 2024) – 27.9.

Lokakuun ensi-iltoja:
JOKER: FOLIE À DEUX(Todd Phillips, 2024) – 4.10.

Marraskuun ensi-iltoja:
EI KOSKAAN YKSIN (Klaus Härö, 2024) – 17.1. – Yritysmyyntiennakot mahdollisia 11.11. alkaen!
GLADIATOR II (Ridley Scott, 2024) – 22.11.

Joulukuun ensi-iltoja:
LEVOTON TUHKIMO (Mari Rantasila, 2024) – 25.12. (yritysmyyntinäytökset mahdollisia 21.11. alkaen)
MUFASA: LEIJONAKUNINGAS (Barry Jenkins, 2024) – 20.12.

LAPSILLE:
PELLE HERMANNI JA HYPNOTISOIJA (Timo Koivusalo, 2023, 1 h 28 min, S)
HEINÄHATTU, VILTTITOSSU JA KANA (Reetta Aalto, 2023, 1 h 17 min, S)
SOUL – SIELUN SYÖVEREISSÄ (Pete Docter & Kemp Powers, 2020, 1 h 41 min, K7)
IF – IHMEELLISET FRENDIT (John Krasinski, 2024, 1 h 44 min, K7)
KARVINEN (Mark Dindal, 2024, 1 h 41 min, K7)
ITSE ILKIMYS 4 (Chris Renaud, 2024, 1 h 34 min, K7) – ensi-ilta 28.6.
INSIDE OUT – MIELEN SOPUKOISSA 2 (Kelsey Mann, 2024, 1 h 37 min, K7) – ensi-ilta 17.7.
MAVKA – METSÄN LAULU (Oleh Malamuzh, Oleksandra Ruban, Yevheniy Yermak, 2023, 1 h 39 min, K7) – ensi-ilta 2.8.

KLASSIKOT

On olemassa syy, miksi klassikot ovat klassikoita – ne ovat maailman parhaita elokuvia. Näihin kaikkien tuntemiin merkkiteoksiin on Rivierassa helppo myös räätälöidä jotain spessua – miltä kuulostaisi esimerkiksi Pulp Fiction -näytös, jossa vieraat voisivat katsellessaan siemailla ”Five Dollar Milkshakea”? Alla muutama ikivihreä arkistostamme.

Huom: klassikkoleffojen esityslupa täytyy erikseen varmistaa, joten näiden kanssa on syytä olla hyvissä ajoin (vähintään kuukautta ennen) liikkeellä, ja näytöksen minimilaskutus on 32 hengestä.

THE BIG LEBOWSKI(Joel Coen, Ethan Coen, 1998, 1 h 52 min, K12, ei tekstitystä)
BLADE RUNNER: THE FINAL CUT(Ridley Scott, 1982, 1 h 57 min, K16, ei tekstitystä)
BLUE VELVET (David Lynch, 1984, 2 h 0 min, K16, ei tekstitystä)
THE BREAKFAST CLUB (John Hughes, 1985, 1 h 37 min, K16, ei tekstitystä)
BOHEMIAN RHAPSODY(Bryan Singer, Dexter Fletcher, 2018, 2 h 13 min, K7, sing-along tekstitys)
CASABLANCA (Michael Curtiz, 1942, 1 h 43 min, S, tekstitys suomeksi)
CALL ME BY YOUR NAME (Luca Guadagnino, 2017, 2 h 12 min, K12, tekstitys suomeksi)
COMMANDO (Mark L. Lester, 1985, 1 h 30 min, K16, ei tekstitystä)
DIE ANOTHER DAY (Lee Tamahori, 2002, 2 h 9 min, K16, ei tekstitystä)
DIE HARD (John McTiernan, 1988, 2 h 12 min, K16, ei tekstitystä)
ELF (John Favreau, 2003, 1 h 37 min, K7, ei tekstitystä)
FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS (Terry Gilliam, 1998, 1 h 59 min, K16, ei tekstitystä)
FIGHT CLUB (David Fincher, 1999, 2 h 19 min, K16, ei tekstitystä)
FRIED GREEN TOMATOES (Jon Avnet, 1991, 2 h 10 min, S, ei tekstitystä)
THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Wes Anderson, 2014, 1 h 39 min, K12)
INTERVIEW WITH THE VAMPIRE (Neil Jordan, 1994, 2 h 3 min, K16, ei tekstitystä)
IN THE MOOD FOR LOVE (Wong Kar Wai, 2000, 1 h 38 min, S, tekstitys suomeksi)
JURASSIC PARK (Steven Spielberg, 1993, 2 h 7 min, K12, ei tekstitystä)
THE LION KING (Roger Allers & Rob Minkoff, 1994, 1 h 28 min, K7, sing-along-tekstitys)
LOST IN TRANSLATION (Sofia Coppola, 2003, 1 h 41 min, ei tekstitystä)
LOVE ACTUALLY (Richard Curtis, 2003, 2 h 15 min, K12, ei tekstitystä)
MAMMA MIA! (Phyllida Lloyd, 2008, 1 h 49 min, S, ei tekstitystä)
MEAN GIRLS (Mark Waters, 2004, 1 h 37 min, K7, ei tekstitystä)
MEMORIES OF MURDER (Bong Joon-ho, 2003, 2 h 10 min, K16, tekstitys suomeksi ja ruotsiksi)
MOULIN ROUGE (Baz Luhrmann, 2001, 2 h 10 min, K12, ei tekstitystä)
NAAPURINI TOTORO (Hayao Miyazaki, 1988, 1 h 26 min, S, tekstitys suomeksi tai dubattu)
THE NOTEBOOK (Nick Cassavetes, 2004, 2 h 1 min, K12, ei tekstitystä)
ONLY LOVERS LEFT ALIVE (Jim Jarmusch, 2013, 2 h 3 min, K12, tekstitetty suomeksi)
PULP FICTION (Quentin Tarantino, 1994, 2 h 34 min, K16, ei tekstitystä)
PURPLE RAIN (Albert Magnoli, 1984, 1 h 51 min, K16, ei tekstitystä)
THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW (Jim Sharman, 1975, 1 h 40 min, K12, ei tekstitystä)
ROMEO + JULIET (Baz Luhrmann, 1998, 2 h 1 min, K12, ei tekstitystä)
SOME LIKE IT HOT (Billy Wilder, 1959, 2 h 0 min, K12, ei tekstitystä)
THE ADVENTURES OF PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT (Stephan Elliott, 1994, 1 h 43 min, S, ei tekstitystä)
THE SOUND OF MUSIC (Robert Wise, 1965, 2 h 52 min, S, sing-along-tekstitys)
THE TERMINATOR (James Cameron, 1984, 1 h 48 min, K16, ei tekstitystä)
THELMA & LOUISE (Ridley Scott, 1991, 2 h 10 min, K16, ei tekstitystä)
TRAINSPOTTING (Danny Boyle, 1996, 1 h 34 min, K16, ei tekstitystä)
10 THINGS I HATE ABOUT YOU (Gil Junger, 1999, 1 h 39 min, S, ei tekstitystä)